Blog

Jak szukać pracy w Szwecji? – część 1

Zastanawiasz się nad nowym startem w życiu? Szukasz kraju oferującego godny system emerytalny? W takim razie Skandynawia może być dobrym pomysłem. Oczywiście, nie zamierzamy twierdzić, że północna Europa to kraina mlekiem i miodem płynąca – życie w każdym kraju ma swoje wady i zalety, ale skupmy się na kwestiach praktycznych.

1.  Czy Polacy potrzebują pozwolenia na pobyt (uppehållstillstånd) w Szwecji?

Na szczęście nie. Kiedyś obywatele UE musieli składać wniosek o pozwolenie na pobyt po trzech miesiącach mieszkania w Szwecji. Obecnie zasada ta już nie obowiązuje, co ograniczyło nieco biurokrację.

2. Czy Polacy potrzebują pozwolenia na pracę (arbetstillstånd) w Szwecji?

Nie.

3. Gdzie najlepiej szukać pracy w Szwecji?

Zacznij szukać pracy jeszcze przed wyprowadzką do Szwecji – to oszczędzi ci wielu nerwów. A w jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę?

  • Lekarz, pielęgniarka i inne zawody związane ze służbą zdrowia
  • Spawacz, zbrojarz – branża budowlana
  • Nauczyciel

W Polsce istnieje sporo agencji szukających osób zainteresowanych pracą w Szwecji. Jeśli chcesz szukać czegoś na własną rękę, możesz zajrzeć w poniższe linki do najpopularniejszych stron z ofertami pracy w Szwecji.
http://www.metrojobb.se/
https://www.jobbsafari.se/?lang=sv
https://jobb.blocket.se/ – blocket to też strona, gdzie można okazyjnie kupić samochód, wędkę, albo wynająć mieszkanie

4. Ile zarabia się w Szwecji?

Przeciętna miesięczna pensja wynosi około 20 000 SEK. Wszystko zależy jednak od wykonywanego zawodu. Jeśli chcecie sprawdzić, ile zarabiają osoby pracujące w Waszej branży, zajrzyjcie na stronę lonestatistik.se (niestety tylko po szwedzku).

Przykład: sprawdźmy zarobki spawacza (szw. svetsare)
Wybieramy zakładkę Löner (pl. płace), a następnie opcję Yrken A till Ö (Zawody od A do Ö)

Klikamy w interesujący nas zawód

Gotowe! Medellön to przeciętna pensja, a pod rubryką län znajdziesz informacje o zarobkach w poszczególnych województwach.

Gdzie mogę przetłumaczyć CV? – Oczywiście, że u nas! 😉

 

Jeśli macie jakieś pytania lub propozycje dajcie nam znać koniecznie. Może spotkaliście się z jakimiś kłopotami podczas szukania pracy w Szwecji. Macie w tej kwestii jakieś doświadczenia, wątpliwości. Chcieli byście się dowiedzieć czegoś konkretnego. Podzielcie się tym z nami w komentarzach.

ASNOR Sp. z o.o.

NIP 5833188734

ul. Łąkowa 12 lokal 3,

80-743 Gdańsk

Tel:+48 696 44 59 44

E-mail: biuro@asnor.pl