Menu

STAWIAMY na specjalizację i profesjonalizm

Tajne szwedzkie dane w rękach obcych mocarstw?

Szwecja od wielu lat uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych państw świata. Według statystyk Szwedzi nie mają praktycznie jakichkolwiek problemów z korupcją, a rząd działa wzorowo i zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Państwo szwedzkie ma ogromny szacunek do swoich obywateli i lokalnych firm i nigdy nie zlecałoby wykonywania istotnych dla kraju usług zagranicznym przedsiębiorstwom dla chęci zysku. Czy aby na pewno? Jedna z najgłośniejszych afer we współczesnej historii tego kraju pokazuje niestety, że zdarzają się wyjątki od reguły.

W lipcu bieżącego roku Szwecję obiegła dość niepokojąca informacja – dane szwedzkich samochodów, elementów infrastruktury oraz obywateli mogły znajdować się w powszechnym obiegu, co oznaczałoby spore zagrożenie dla bezpieczeństwa całego państwa. Jak do tego doszło? To dość kuriozalna historia, w której nie brał udziału ani jeden szpieg.

Transportstyrelsen, szwedzki zarząd dróg, to instytucja między innymi zajmująca się gromadzeniem danych znajdujących się w prawach jazdy, informacji na temat elementów szwedzkiej infrastruktury etc. Elektroniczne przetwarzanie takiej masy dokumentów jest dosyć kosztowne. Kilka lat temu rząd podjął decyzję o zmniejszeniu tych kosztów, zlecając zewnętrznej firmie IBM obsługę danych Transportstyrelsen.

Wszystko byłoby pewnie w porządku gdyby nie decyzja IBM o podzleceniu obsługi danych informatykom m.in. z Czech i Serbii. Dostęp do danych mógł mieć praktycznie każdy – szwedzki rząd nie miał nad tym jakiejkolwiek kontroli.

Jak się później okazało, kilka szwedzkich polityków zostało poinformowanych o tej alarmującej sytuacji? Jak tłumaczyli później swój kompletny brak działania i nieprzekazywanie tych niepokojących wiadomości? Jeden z polityków argumentuje swoją opieszałość wrażliwą naturą informacji. Przekazanie ich innym wymagałoby wynajęcia specjalnego pomieszczenia, co niestety jest zbyt czasochłonne 🙂

Cóż, sam premier Szwecji, Stefan Löfven, też nie spisał się najlepiej. Pytany o opinię na temat informatycznego skandalu uparcie odpowiada, że w dalszym ciągu ma zaufanie do zamieszanych w nią współpracowników oraz, że sytuacja jest pod kontrolą. Czy aby na pewno?

ASNOR Sp. z o.o.
ul. Zawodzie 20
80-726 Gdańsk

 
NIP 583 317 35 72


Tel:+48 696 44 59 44
E-mail: biuro@asnor.pl