Blog

Islandia – wulkany, skały, wodospady i… smród

Jakie fakty na temat Islandii mogą Cię zdziwić lub zaciekawić? Oto kilka z nich.

1) „Pachnąca woda” – Islandia to kraj obfitujący w siarkę, więc najprawdopodobniej biorąc prysznic, poczujesz dość charakterystyczny swąd zgniłych jaj. Wybierając się na samochodową wycieczkę, również możesz poczuć ten średnio przyjemny zapach. Zanim oskarżysz któregoś ze swoich współtowarzyszy podróży o niekontrolowanie systemu trawienia, rozejrzysz się wokół siebie, bo być może przejeżdżasz właśnie obok tzw. solfatarów – gorących źródeł, wokół których powstają bogate w siarkę błota. Warto oczywiście zrobić sobie mały przystanek i zrobić zdjęcie, ale nie obejdzie się bez chusty albo długiego rękawa, którym można zakryć nos 😉

2) Niskie rachunki za ogrzewanie – dzięki licznym źródłom geotermalnym Islandczycy nie mają problemów z brakiem ciepłej wody lub wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw islandzkich źródeł, polecamy wizytę w Blue Lagoon, gdzie możesz zażyć przyjemnej, gorącej kąpieli, która pozwoli Ci zapomnieć o islandzkim chłodzie. Dodatkowym atutem Blue Lagoon jest bar dostępny ze strony kąpieliska. Zimne piwko i gorąca woda – czy można chcieć czegoś więcej?

3) Prince Polo – nasze polskie wafelki cieszą się ogromną popularnością na Islandii już od lat 50-tych. Wszystko dzięki porozumieniu handlowemu zawartym między Polską a Islandią w roku 1955. Chociaż spożycie wafelków na mieszkańca ostatnio spadło, nie ma Islandczyka, który nie znałby Prince Polo.

4) Stop przemytowi zwierząt! – Wwóz zwierząt domowych do Islandii to bardzo skomplikowana sprawa. Nie próbuj tego robić, nie załatwiwszy odpowiednich dokumentów. W przeciwnym razie możesz zostać zatrzymany na lotnisku w Reykjaviku, a twojego zwierzaka może czekać poważna kara w postaci uśpienia!

5) Zatoka dymu – ostatnia ciekawostka jest skierowana dla wszystkich osób o zacięciu językowym. Wbrew pozorom nazwa „Reykjavik” jest dość łatwa do przetłumaczenia. Wystarczy tylko rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Reykja to po islandzku „dymić się, palić (papierosy)”, a vik oznacza „zatokę”. Reykjavik to po prostu „dymiąca zatoka”. Wynika to z otoczenia miasta, w którym znajduje się wiele parujących gorących źródeł.

Czy warto odwiedzić Islandię? Oczywiście, że tak! Chociażby dla tego widoku.

ASNOR S.C.

NIP 583 317 35 72

ul. Łąkowa 12 lokal 3,

80-743 Gdańsk

Tel:+48 696 44 59 44

E-mail: biuro@asnor.pl