Menu

STAWIAMY na specjalizację i profesjonalizm

Farväl, Michael Nyqvist – Żegnaj, Michaelu Nyqvist

Do miłośników kina szwedzkiego zapewne dotarła wieść o śmierci Michaela Nyqvista. Ten utalentowany aktor przegrał niestety walkę z rakiem płuc. Zmarł bardzo młodo, bo w wieku 56 lat. Michael Nyqvist nie popadnie oczywiście w zapomnienie – pozostawił po sobie całkiem pokaźny dorobek filmowy. Oto cztery filmy z jego udziałem, z którymi naszym zdaniem warto się zapoznać.

1) Så som i himmelen – Jak w niebie

Absolutny klasyk, który od wielu lat nieprzerwanie cieszy się popularnością. Z powodu poważnej choroby sławny dyrygent, Daniel – grany przez Nyqvista, jest zmuszony do powrotu do swojej rodzinnej miejscowości w północnej Szwecji. Jego zaangażowanie w lokalnym chórze nieźle zamiesza w życiu tego odciętego od świata miasteczka.

2) Trylogia Millenium

Prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. W pierwszej części szwedzki dziennikarz (grany przez Nyqvista) próbuje rozwikłać zagadkowe zaginięcie sprzed kilkudziesięciu lat. W rolę hakerki Lisbeth wciela się wyrazista Noomi Rapace. Taki duet to gwarancja udanej rozrywki!

3) Tillsammans – Razem

Komediodramat opisujący skomplikowane losy ludzi żyjących w komunie: Elisabeth, która wraz z dziećmi uciekła przed brutalnym mężem, Erik ukrywający swoje bogate pochodzenie, Lasse, którego partnerka odkryła, że jest lesbijką – takie wybuchowe połączenie postaci to źródło wielu zabawnych sytuacji i okazji do refleksji.

4) Grabben i graven bredvid – Facet z grobu obok

Szwedzka komedia romantyczna o miłości, która narodziła się… na cmentarzu. Rolnik Benny odwiedzając grób swoich rodziców, spotyka bibliotekarkę Desirée opłakującą swojego zmarłego męża. Ten zbieg okoliczności będzie stanowić początek wyjątkowo skomplikowanego uczucia…

ASNOR S.C.
ul. Zawodzie 20
80-726 Gdańsk

 
NIP 583 317 35 72


Tel:+48 696 44 59 44
E-mail: biuro@asnor.pl