Menu

STAWIAMY na specjalizację i profesjonalizm

Farväl, Michael Nyqvist – Żegnaj, Michaelu Nyqvist

Do miłośników kina szwedzkiego zapewne dotarła wieść o śmierci Michaela Nyqvista. Ten utalentowany aktor przegrał niestety walkę z rakiem płuc. Zmarł bardzo młodo, bo w wieku 56 lat. Michael Nyqvist nie popadnie oczywiście w zapomnienie – pozostawił po sobie całkiem pokaźny dorobek filmowy. Oto cztery filmy z jego udziałem, z którymi naszym zdaniem warto się zapoznać.

1) Så som i himmelen – Jak w niebie

Absolutny klasyk, który od wielu lat nieprzerwanie cieszy się popularnością. Z powodu poważnej choroby sławny dyrygent, Daniel – grany przez Nyqvista, jest zmuszony do powrotu do swojej rodzinnej miejscowości w północnej Szwecji. Jego zaangażowanie w lokalnym chórze nieźle zamiesza w życiu tego odciętego od świata miasteczka.

2) Trylogia Millenium

Prawdziwa gratka dla wielbicieli kryminałów. W pierwszej części szwedzki dziennikarz (grany przez Nyqvista) próbuje rozwikłać zagadkowe zaginięcie sprzed kilkudziesięciu lat. W rolę hakerki Lisbeth wciela się wyrazista Noomi Rapace. Taki duet to gwarancja udanej rozrywki!

3) Tillsammans – Razem

Komediodramat opisujący skomplikowane losy ludzi żyjących w komunie: Elisabeth, która wraz z dziećmi uciekła przed brutalnym mężem, Erik ukrywający swoje bogate pochodzenie, Lasse, którego partnerka odkryła, że jest lesbijką – takie wybuchowe połączenie postaci to źródło wielu zabawnych sytuacji i okazji do refleksji.

4) Grabben i graven bredvid – Facet z grobu obok

Szwedzka komedia romantyczna o miłości, która narodziła się… na cmentarzu. Rolnik Benny odwiedzając grób swoich rodziców, spotyka bibliotekarkę Desirée opłakującą swojego zmarłego męża. Ten zbieg okoliczności będzie stanowić początek wyjątkowo skomplikowanego uczucia…

ASNOR Sp. z o.o.
ul. Zawodzie 20
80-726 Gdańsk

 
NIP 583 317 35 72


Tel:+48 696 44 59 44
E-mail: biuro@asnor.pl