Blog

Czas na saunę!

Pierwszy dzień wiosny już za nami, coraz więcej osób z utęsknieniem wypatruje pierwszych promyków słońca i marzy o porzuceniu szalików i czapek na rzecz okularów przeciwsłonecznych i skórzanej kurtki. To pewnie czas, kiedy niewielu z Was myśli o saunie, która kojarzy nam się raczej z zimą, ale pogoda absolutnie nie powinna nas ograniczać.

Aby zachęcić Was do tej fińskiej tradycji, zgromadziliśmy kilka faktów i wskazówek dotyczących sauny:

1)  Sauna w innych językach skandynawskich
Sauna cieszy się ogromną popularnością we wszystkich krajach skandynawskich. Szwedzi określają ją mianem bastu, w Norwegii najczęściej funkcjonuje badstue, a Duńczycy i Finowie używają tradycyjnej nazwy sauna. Samo słowo „sauna”, podobnie jak związana z nim tradycja, to prastary wyraz, który według językoznawców pochodzi z dawnego języka, którym posługiwały się niegdyś ludy germańskie.

2) Pamiętaj o prysznicu!
Przed wejściem do sauny warto wziąć prysznic i porządnie się wyszorować 😉 Wiele osób zaleca osuszenie ciała przed wejściem do sauny – w ten sposób łatwiej będzie nam wypocić wszystkie nieczystości.

3) Nie zaczynaj od zbyt wysokiej temperatury
Jeśli masz saunę do swojej dyspozycji i możesz regulować temperaturę, warto zacząć od około 65 – 70°C, a później stopniowo ją zwiększać. Po wejściu do sauny siadamy najpierw na najwyżej położonej ławie. Kiedy zrobi nam się zbyt gorąco, możemy usiąść niżej.

4) Dobre samopoczucie przede wszystkim
Nie traktuj sauny jako sportu. Kiedy tylko pojawi się uczucie dyskomfortu, czas wyjść i zrobić sobie przerwę. Zbyt długie przesiadywanie w saunie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

5) Ochłoda po saunie
Wybieganie z sauny prosto w stronę metra lub do pracy to gwarancja przeziębienia lub innych nieprzyjemnych konsekwencji. Po wyjściu z sauny należy się ochłodzić. Sposobów jest wiele – lodowaty prysznic, wejście do bali z zimną wodą lub – jeśli masz taką możliwość – wytarzanie się w śniegu albo szybka kąpiel w skutym lodem jeziorze. Dlaczego ochłodzenie organizmu to konieczność? Podczas pobytu w saunie pory na naszym ciele rozszerzają się, wydalając niepożądane toksyny. Aby nie narazić organizmu na wnikanie szkodliwych drobnoustrojów, należy szybko się ochłodzić, co przyczyni się do zwężenia się porów.

6) Co za dużo, to niezdrowo
Sauna to oczywiście bardzo przyjemna sprawa, ale nie powinniśmy z nią przesadzać. Dwa razy w tygodniu to zdecydowanie wystarczająca dawka. Przy zbyt częstych wizytach nasza skóra może zacząć się przesuszać i wykazywać nadwrażliwość.

7) Precz z bielizną!
W krajach skandynawskich wchodzenie do sauny nago jest czymś całkowicie naturalnym. Nosząc bieliznę możemy wzbudzić niemałe oburzenie wśród naszych towarzyszy. Wynika to też ze względów praktycznych – pod wpływem bardzo wysokiej temperatury materiał bardzo się nagrzewa, więc dla bezpieczeństwa naszych okolic intymnych warto po prostu wziąć ze sobą ręcznik 😉

8) Sauny wielofunkcyjne
W dzisiejszych czasach sauny kojarzą nam się głównie z kąpielą. Dawniej niektóre sauny używano na przykład do suszenia lnu.

9) Ważny element życia Finów
Sauna to dla Fina świętość. To okazja do spotkania z rodziną i z przyjaciółmi. W saunie często omawia się też ważne decyzje biznesowe. Dzieci zaczynają z niej korzystać już w wieku kilku miesięcy.

10) Jest w czym wybierać
Rodzajów sauny jest naprawdę sporo, ale dwa najbardziej klasyczne to sauna parowa i tradycyjna sauna fińska. Sauny parowe to doskonała opcja dla osób nieznoszących zbyt wysokich temperatur. To także doskonały sposób na podreperowanie naszego układu oddechowego, zwłaszcza jeśli często uskarżamy się na uporczywy kaszel.
Tradycyjne fińskie sauny są wykonane z drewna. W większości z nich znajdziemy również gorące kamienie, które polewa się wodą, żeby zwiększyć wilgotność powietrza.

Gdzie najlepiej skorzystać z sauny? W Helsinkach! Oto krótki filmik o darmowej saunie w pięknej stolicy Finlandii

ASNOR S.C.

NIP 583 317 35 72

ul. Łąkowa 12 lokal 3,

80-743 Gdańsk

Tel:+48 696 44 59 44

E-mail: biuro@asnor.pl