Blog

Midsommar w Szwecji i innych krajach skandynawskich

Już niedługo, 24/25 czerwca, najważniejsze dla Szwedów i Finów (i nieco mniej ważne dla Norwegów, Duńczyków) święto – Midsommar. To jeden z dni w Szwecji, kiedy sklepy, galerie, wszystkie instytucje są zamykane na cztery spusty i nie ma mowy o pracy. Mieliście okazję obchodzić to święto w którymś z krajów skandynawskich? Jeśli nie, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem 
SZWECJA
To właśnie w Szwecji Midsommar cieszy się największą popularnością. Główna część świętowania przypada w zasadzie na Midsommarafton, czyli przeddzień właściwego święta. W tym roku jest to 24 czerwca. Najważniejszym atrybutem jest tzw. Majstång, czyli Słup Majowy – dość nietypowy, wysoki krzyż z dwoma kołami na ramionach, zazwyczaj ozdabiany różnego rodzaju roślinami. Wokół słupa majowego tańczy się ringdans, którego głównymi uczestnikami są zazwyczaj dzieci.
Midsommar zawsze świętuje się na zewnątrz – w końcu to czas, kiedy cieszymy się z najdłuższych dni w roku. Na „midsommarowym” stole gości najczęściej śledź, ziemniaki, truskawki, lody waniliowe i… wódka. Większość Szwedów śpiewa tzw. „snapsvisor”, a co zwrotkę piją zasłużony kieliszek wódki 
Jeśli masz ochotę na zażycie kąpieli w Midsommar, to radzimy z tym poczekać. Według dawnych wierzeń w wodzie grasują wtedy demony przybierające postać młodych dziewcząt, które straszą amatorów sportów wodnych.
Jesteś przedstawicielką płci pięknej i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał twój przyszły mąż? W Midsommar masz szansę na spełnienie swoich marzeń. Zgodnie z tradycją powinnaś zebrać siedem różnych gatunków kwiatów, następnie schować je pod poduszkę i położyć się spać. Podczas snu zobaczysz swojego przyszłego wybranka.
Oto jak powinniśmy świętować Midsommar, aby poczuć się jak prawdziwi Szwedzi:

FINLANDIA
Majstång nie jest tu tak popularny jak w Szwecji. Dla większości Finów to okazja do spędzenia wolnego czasu poza miastem, rozpalenia ogniska i obfitej konsumpcji alkoholu. W dawnych czasach wierzono, że hałas i ogień odpędzają złe duchy, a duża ilość spożytych „promili” zwiększa szanse na obfite żniwa. Fińska nazwa Midsommar to Juhannus.
Fińskie ognisko z okazji ”Juhannusa”:

DANIA
Duńskim odpowiednikiem Midsommar jest Sankthans (ta nazwa to dawne określenie Jana Chrzciciela). Określenie Sankthans wskazuje na to, że początkowo pogańskie święto, jakim jest Midsommar przechrzczono w Danii na dzień Jana Chrzciciela w związku z chrystianizacją. Z okazji Sankthans Duńczycy palą ogniska (o konsumpcji napoi wyskokowych chyba nie musimy wspominać) i… papierowe figurki czarownic. Zdecydowanie polecamy odwiedzenie w tym czasie Kopenhagi, gdzie zazwyczaj sporo się dzieje z tej okazji.
Zobaczcie, jak świętują mieszkańcy Kopenhagi:

NORWEGIA
Norwegowie również określają to święto mianem Sankthans lub Jonsok i nie jest ono tak popularne jak w pozostałych częściach Skandynawii. Podobnie jak w Danii, jest to świetna okazja do palenia ognisk, nie ma jednak tradycji związanej z wrzucaniem do ognia papierowych czarownic.
Zapraszamy na największe ognisko świata w Ålesund:

Czy jest to typowo skandynawskie święto? Tak, jeśli mówimy o Szwecji i Finlandii – Midsommar/Juhannus to przedchrześcijańska tradycja, którą w Norwegii i Danii zastąpiono Wigilią św. Jana.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wam:
Glad Midsommar!
Hyvää Juhannusta!
Glædelig Sankt Hans!
Gledelig Sankthans!

ASNOR Sp. z o.o.

NIP 5833188734

ul. Łąkowa 12 lokal 3,

80-743 Gdańsk

Tel:+48 696 44 59 44

E-mail: biuro@asnor.pl