Blog

God jul och gott nytt år! w Szwecji

W poprzednim tygodniu świętowaliśmy Gwiazdkę w Norwegii, teraz czas na Szwecję Tutaj radosny okres świąteczny również zaczyna się dosyć wcześnie. Poza samą Wigilią bardzo duże znaczenie ma 13 grudnia, czyli dzień świętej Łucji – Sankta Lucia.

Tego wyjątkowego dnia w szkołach, kościołach i w wielu miejscach pracy rozbrzmiewa świąteczna muzyka i leje się glögg, czyli świąteczny grzaniec. Najbardziej charakterystycznym elementem jest pochód łucyjny. Jedna z żeńskich uczestniczek przebiera się za Łucję. Nietrudno ją rozpoznać – jako jedyna ze swoich ubranych na biało koleżanek ma na głowie wieniec ze świecami. Łucji towarzyszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wszyscy są ubrani w skromne, białe stroje. Mężczyźni noszą dodatkowo stożkowe czapki ozdobione złotymi gwiazdkami. Tak ubrane zgrupowanie chodzi zazwyczaj po korytarzach szkoły lub innej instytucji, śpiewa świąteczne piosenki i częstuje swoją publiczność pysznymi, szwedzkimi piernikami.

Święta związana z Sankta Lucia to Łucja. Ta pochodząca z Sycylii dwudziestoletnia kobieta poniosła tragiczną śmierć w IV wieku. Według legendy Łucja zanosiła więźniom jedzenie. Aby móc cokolwiek widzieć, wpinała sobie świece we włosy – to zapewne dlatego Szwedki przebierające się za świętą Łucję zakładają sobie wieńce świec na głowie.

Dla większości Szwedów jednym z najważniejszych elementów Wigilii jest coroczna godzinna emisja różnych odcinków z bajek Walta Disneya. Ta zapoczątkowana w roku 1960 tradycja jest chyba równie istotna jak polskie dzielenie się opłatkiem

A co gości na szwedzkim stole świątecznym? Amatorów dań rybnych na pewno zadowoliłby śledź marynowany. Większość Szwedów jada również gravad lax, czyli w dosłownym znaczeniu „pogrzebanego łososia” w peklowanej postaci. W przeciwieństwie do Polski na szwedzkim stole gości również mięso, na przykład szynka świąteczna. Do tego warto spróbować Janssons frestelse – pokusy Janssona, czyli zapiekanki ziemniaczanej z cebulą i anchois. Całość możemy popić julmust, czyli świąteczną Colą o lekko korzennym smaku, lub glögg – tradycyjnym grzańcem.

Lubicie „Last Christmas” zespołu WHAM? Może znudziła się Wam jej tradycyjna wersja? W takim razie polecamy jej szwedzką odsłonę – Den julen (Te święta).

ASNOR Sp. z o.o.

NIP 5833188734

ul. Łąkowa 12 lokal 3,

80-743 Gdańsk

Tel:+48 696 44 59 44

E-mail: biuro@asnor.pl